Pracownia Chemii Sądowej (P28)

OPIS PRACOWNI

Pracownia Chemii Sądowej zlokalizowana na Wydziale Chemii UJ jest jednostką zajmującą się prowadzeniem badań i zajęć dydaktycznych związanych z problemami analitycznymi, istotnymi z punktu widzenia policji oraz wymiaru sprawiedliwości. W zakresie fizykochemii kryminalistycznej, prowadzone badania, zajęcia dydaktyczne, prace magisterskie i doktorskie związane są głównie z różnicowaniem materiałów kryjących naniesionych na papier (rozróżnianie past długopisowych, atramentów drukarkowych, tonerów, tuszy do stempli) techniką elektroforezy kapilarnej. Drugim obszarem badawczym Pracowni  jest toksykologia sądowa, a więc analiza m.in. trucizn i substancji psychoaktywnych w materiale biologicznym. Analizy o tym charakterze wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnych technik przygotowania próbek (ekstrakcja mikrofalowa, ekstrakcja na upakowanym sorbencie) i technik separacyjnych (elektroforeza kapilarna, wysokosprawna chromatografia cieczowa, chromatografia gazowa) sprzężonych z nowoczesnymi detektorami (m.in. detektory DAD i spektrometry mas).

Pracownicy dydaktyczno-naukowi Pracowni Chemii Sądowej (1 profesor, 2 adiunktów i 1 asystent) prowadzą zajęcia dydaktyczne w ramach:

  • panelu Chemia sądowa (kierunek: chemia, II stopień studiów),
  • kursu Forensic Chemistry (kierunek: Advanced Spectroscopy in Chemistry, II stopień studiów)
  • prac licencjackich (kierunek: chemia, I stopień studiów),
  • projektów specjalizacyjnych i prac magisterskich (kierunek: chemia, II stopień studiów),
  • prac doktorskich (kierunek: chemia, III stopień studiów).

Absolwenci panelu Chemia sądowa, wykonywujący swe prace m.in. w Pracowni Chemii Sądowej,  znajdują zatrudnienie na stanowiskach związanych ze zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami w policji i innych służbach mundurowych, Instytucie Ekspertyz Sądowych i komercyjnych laboratoriach oferujących ekspertyzy toksykologiczne. Jako bardzo dobrze przygotowani analitycy są także cenieni jako pracownicy zatrudnieni w przemyśle farmaceutycznym, laboratoriach kontroli jakości, itp.

APARATURA ZAKUPIONA W RAMACH PROJEKTU

L.p.

Nazwa
aparatu

Krótki
opis techniczny

Zdjęcie

1

Zestaw do elektroforezy kapilarnej

System do elektroforezy kapilarnej (PA800 plus, Beckman-Coulter), wyposażony w układ chłodzenia kapilary cieczą, detektor DAD 256 diod pracujący 196 – 600 nm, zasilacz stałego napięcia 30 kV i 300 µA, automatyczny podajnik próbek z termostatowanym garażem, oprogramowanie umożliwiające akwizycję, obróbkę i wizualizację danych

2

Chromatograf gazowy z detektorem mas

Chromatograf gazowy (Agilent 6850) wyposażony w dozownik typu split/splitless, układ kompensacji ciśnienia atmosferycznego w czasie rzeczywistym oraz możliwość zaprogramowania do 6 narostów temperatury. Detektor mas (MS 5975C, Agilent) wyposażony w kwadrupolowy analizator z możliwością grzania prętów kwadrupola, zakres mas do 1050 amu. Oprogramowanie umożliwiające kontrolę nad aparaturą, akwizycję i obróbkę danych chromatograficznych i widm masowych, a także biblioteki widm NIST oraz bibliotekę związków toksycznych


ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE PROWADZONE Z WYKORZYSTANIEM ZAKUPIONEJ APARATURY

L.p.

Nazwa
aparatu

Nazwa
i kod kursu

Kierunek
i rok studiów

1

Zestaw do elektroforezy kapilarnej

Fizykochemia kryminalistyczna,
WCh-CM-AB102-10

kierunek: Chemia,
II stopień studiów,
I rok

Forensic chemistry,
ASC13-KR

kierunek: Advanced Spectroscopy in chemistry, II stopień studiów,
II rok

Realizacja prac doktorskich i magisterskich

kierunek : Chemia,
II i III stopień studiów

2

Chromatograf gazowy z detektorem mas

Toksykologia sądowa,
WCh-CM-AB101-11

kierunek: Chemia,
II stopień studiów,
I rok

Pracownia specjalizacyjna paneli Analityka środowiskowa i Chemia sądowa
WCh-CM-A104-10

kierunek: Chemia,
II stopień studiów,
I rok

Realizacja prac doktorskich i magisterskich

kierunek : Chemia,
II i III stopień studiów